עוד לא אבדה תקוותנו


1 דקות קריאה

בס"ד

הפנינג ענק בהשתתפות תושבים ועסקים הופק ביום הבחירות בשדרת דרך ארץ בחריש ע"י קבוצת התושבים כוחנו באחדותנו בהתנדבות מלאה! 

כתבה: אודל סולומון, חריש שלי.

"שמים את חריש על המפה" זו הכותרת אשר התנוססה בראש חוצות כשבועיים לפני סבב הבחירות #3. בעוד ישראל הגיבה בנמנום ברור לקראת סבב הבחירות השלישי תוך שנה! בחריש הרשת רחשה וגעשה. איפה היא? היא על המפה! משהו קורה כאן בעיר החדשה. שלטי החוצות הזכורים מסבב #2 - ליכוד/ימינה/כחולבן וכו' בלטו בהעדרם וריח של משהו חדש עלה באוויר – אירוע "באים לבחור בחריש" בקע בקול תרועה רמה.

אין זו הפעם הראשונה בה קבוצת התושבים "כוחנו באחדותנו" מפתיעה באירוע קהילתי המשלב עשייה עסקים וקהילה. אירועי "חרישישי" ו"חרישבת" הזכורים היטב, פרויקט "אירוח משפחות מהדרום" אירוע "מוצ"ש תרבות" בהשתתפות הדר' מרדכי קידר, מהווים כ-בולטים מבין האירועים הקהילתיים אותם יזמה הקבוצה בשנה האחרונה. מה מוביל תושבים לצאת מאזור הנוחות, להקדיש מזמנם בהתנדבות ולייצר יש מאין, חיי קהילה משגשגים בעיר החדשה חריש? בראיון חושפני במיוחד פגשנו את חברי הקבוצה שמבחינתם אומרים בפה מלא "עוד לא אבדה תקוותנו"

לטובת תושבי חריש שעוד לא נחשפו, מי אתם "כוחנו באחדותנו"?

"כוחנו באחדותנו" הינו ארגון תושבים, אשר חרט על דגלו את נושא הקהילה והחברה בעיר החדשה חריש. הארגון יפעל ככל יכולתו לקידום הקהילה והחברה, תוך הפקת אירועי תרבות שונים ומגוונים, יישום תכניות המשלבות בין עסקים וקהילה ובין קהילה לכלל החברה.
הארגון יפעל למען כלל תושבי חריש, ללא הבדלי דת גזע מין ומגדר, מתוך יושרה הוגנות וצדק.
הארגון חרט על דגלו את המשפט: "עשייה מובילה לקהילה".
אנו מאמינים כי יש בכוחה של העשייה החברתית להביא לצמיחה ושגשוג של הקהילה המאוחדת בחריש" (מתוך החזון של הקבוצה)

חברי הקבוצה: רומן קזרנובסקי, ניצן פרנסיס, דריה מסיקה, יוסי כהן, יוסי אזרחי ושחקן החיזוק שהצטרף לעשיה – נועם שמש, כולם תושבי חריש אשר לקחו על עצמם את המשימה המאתגרת – בניית קהילה מחברת בעיר החדשה, הנבנית בימים אלו ממש.

מה הוביל אתכם להקים את הקבוצה?

"כולנו הגענו לחריש עם רצון לעשות ולהתפתח. היכולת לתת מעצמך ולהצמיח קהילה נותנת לכל אחד מאתנו את הזכות לצמוח בפאן האישי, לממש ולהגשים חלומות. כולנו מבינים שבניית עיר חדשה מהווה תהליך המצריך זמן וסבלנות, אך מתוקף הכרותינו את העיר ואת הנפשות הפועלות, השטח קרא לנו לצאת ולעשות. כדי להבין עד כמה הצורך מבעבע מהשטח לא צריך ללכת רחוק, הבחירות בספטמבר האחרון הוכיחו עד כמה העשייה הזו הכרחית לעיר. תושבי חריש המונה כיום כ-17,000 איש, יצאו להצביע באחוזים גבוהים ויצאו לבלות ולהנות מחוץ לעיר! בסבב הקודם בעלי העסקים בשדרת דרך ארץ, דיווחו על צניחה של 50%-70% בפדיון היומי! תחשבי על זה, יום חופש, הילדים בבית, בכל עיר אחרת ביום כזה, מרכזי התרבות והעסקים עובדים כפליים, מדוע שחריש תהיה שונה? דווקא ביום כזה העיר חייבת להיות שוקקת חיים. מאות התגובות שקיבלנו לאחר האירוע האחרון הוכיחו את צדקת העניין"

אין זה תפקידה של הרשות המקומית? פרסומים של עיריית ראשון לציון, ירושלים, כפר-סבא, רחובות ומודיעין הכריזו על הפנינג מטעם העיריות ביום הבחירות הקורא לתושבי מדינת ישראל לבוא ולבקר בערים הנ"ל, מדוע בחריש התושבים נדרשים לכך?

"התשובה הבנאלית תהיה שהצורך נובע מהעדר העשייה בנושא מטעם הרשות, אך אין אנו משליכים הכול על העירייה. כדי להקים אירוע כזה צריך תכנון וראיה רחבה של המתרחש בשטח. אירוע בסדר גודל כזה יכול להיות מופק בשני אופנים. הראשון, הרשות המקומית מתקצבת את האירוע ובעזרת אגפי המועצה השונים, מפיקה אירוע גדול לכלל התושבים. האופציה השנייה מאתגרת כפליים. כדי לממש אותה נדרשנו לחבר בין עשרות תושבים מתנדבים, בעלי עסקים אשר נרתמו לטובת העניין והשתתפו (כ"א) בסכום סמלי ונתנו מבצעים מטורפים לאותו יום, בנוסף לנותני החסות הגדולים. אחד ("אקסטרים פיטנס" של אביב מינץ ועידן שטרן)  לקח על עצמו הדפסת 300 חולצות, השני ("רי/מקס העיר החדשה – לירון כרמון) לקח על עצמו הדפסת צמידים של "אבא פגום" ו"הצודקת" כדי לעודד את חברי הקבוצות הארציות לבוא לחריש, השלישי בלונים ואפילו בעלי המתחמים חנן מור, נתיב פיתוח וmy mall- (רייסדור) תרמו כל אחד לטובת האירוע. תחברי את זה לתושבים אשר לקחו יוזמה ופתחו דוכני שוק ומיטות טיפול לאורך השדרה. אמנים מקומיים אשר התנדבו להופיע, החל מהגאווה המקומית - הזמר בנימין משה, דרך מיכל צור אשר הרימה הפעלה לקטנטנים בהתנדבות, ממשיך ב-ניצן אביבי  אשר הוביל את הרכב הג'אם המקומי בהשתתפות ג'ני, חיים לאטי, דביר כפרי, איתמר כהן, אלעד עומר, עמית ליבוביץ', עדי לוי, הזמרות - ענבל שגב וחן רזניק-מורן, וכלה בתמיכתם הרבה של מנהלי קבוצות "אבא פגום-חריש" יאיר יגר ו"הצודקת"  מירית גולדברגר אשר הקדישו את זמנם ומרצם לאירוע, בנוסף לסוכני הנדל"ן אשר פתחו עמדות לאורך השדרה ושיווקו את חריש כפי שרק הם יודעים.

חיבור כלל הגורמים הנ"ל לכדי אירוע אחד הינו מיזם מאתגר כשלעצמו, מאות שעות עבודה נתרמו לטובת האירוע שבסופו של דבר הביא מספר בשורות חשובות. הראשונה הייתה לבעלי העסקים אשר קיבלו עוד מרווח נשימה כלכלי - להמשיך ולהפעיל את העסקים בעיר. השנייה מרגשת כשלעצמה, הייתה האמירה אותה שמענו לאורך כל היום ולאחריו: "איזה כיף לראות עיר שוקקת חיים" השלישית והחשובה ביותר בעינינו היא הוכחה כי אפשר לעשות הפקות ענק גם בהעדר תמיכת הרשות המקומית. עכשיו תחשבי שהמועצה הייתה מצטרפת לעשייה והיה לנו כאן אירוע של המדינה הייתה מדברת עליו!

הביקורת שלכם נשמעת לא פעם כלפי נבחרי הציבור, יש שמועות הקושרות את הקבוצה שלכם לפוליטיקה המקומית. תכלס אתם מתכוונים לגשת בתור מפלגה לבחירות הבאות?

"כל ניסיון לקשור את הקבוצה לפוליטיקה מגוחך ולא רציני. הבחירות המוניציפליות היו לפני שנה וחצי והעם אמר את דברו. לנבחרי הציבור יש עוד שלוש וחצי שנים להוכיח את עצמם ותפקידם לייצג את כלל התושבים. השמועות הללו עולות מכיוון שמיקמנו את עצמנו בנקודה המאתגרת את כל הפוליטיקאים בעיר. אמנם אנחנו לא חוסכים בביקורת אך החכם היה לוקח זאת כביקורת בונה. הרי בסופו של דבר לכולנו מטרה משותפת אחת – שחריש תצליח"

לא עניתם על השאלה.

"התשובה היא חד משמעית לא! "כוחנו באחדותנו" הינה קבוצה א-פוליטית שתפקידה לפעול למען חיי הקהילה בעיר"

אוקיי, מה הלאה? לאן פניכם מועדות? יש עוד אירועים בקנה?

"בשנה הקרובה נמשיך לפעול ולעשות להעשרת חיי התרבות בעיר. הקמנו מספר פלטפורמות שאנחנו מתכננים להפעיל. החל מאירועי מוצ"ש תרבות, חרישישי ו-חרישבת אותם נחדש עם פתיחת הקיץ, מסיבות שישי צהריים, יש לנו עוד שיתוף פעולה מתוכנן עם העסקים בעיר ועוד כמה הפתעות, יש למה לצפות"

איך אפשר להצטרף אליכם לעשייה?  

"בימים אלה ממש אנחנו עובדים על תכנית שתאפשר לכל תושב שרוצה להתנדב ולעשות למען הקהילה בעיר להצטרף ולקחת חלק משמעותי בעשייה. את התכנית נפרסם ברשתות החברתיות וכן בדיוור ישיר. עד שהתכנית תפורסם תושבי חריש מוזמנים להצטרף לדף הפייסבוק שלנו "חריש-כוחנו באחדותנו" וכן לקבוצות הוואטסאפ השונות.