חריש – כוחנו באחדותנו.


1 דקות קריאה

"באנו בגלל המחיר – נשארנו בזכות האנשים" זוהי התשובה הנפוצה ביותר בקרב תושבי חריש, הנשאלים לגבי המעבר לעיר החדשה. משהו מיוחד קורה בחריש. למרות האתגרים בהקמת עיר חדשה וחבלי הלידה בבנייתה, קורה כאן דבר מדהים. יותר ויותר תושבים מתנדבים ופועלים למען הקהילה, יוצרים אירועי תרבות ובעיקר מובילים את חריש להיותה העיר בעלת המעורבות החברתית הגדולה ביותר בישראל. קבוצת "כוחנו באחדותנו" המונה חמישה חברי הנהלה (יוסי כהן, דריה מסיקה, רומן קזרנובסקי, ניצן פרנסיס ויוסי אזרחי) ועוד עשרות תושבים פעילים, משמשת כקבוצת התושבים הגדולה והמובילה בעיר.

מאיפה נולד הרעיון של כוחנו באחדותנו?

"תהליך ההתנדבות הקהילתית התחיל אצל כל אחד מאתנו בנפרד" פותח יוסי כהן, "מיד עם המעבר לעיר החדשה מצאתי את עצמי מעורב בחיי הקהילה. אם זה בהנהגת ההורים בבית הספר תלמי רון ובגנים ואם בהפקת "מסיבות התושבים" הראשונות לפני כ-3 שנים" כהן, שהעולם החברתי וחשיבות החינוך זורמים בעורקיו, משמש כיום בנוסף להיותו חבר בקבוצה, כיו"ר הנהגת ההורים בבית הספר הממלכתי החדש שנפתח השנה. "תמיד ידעתי שאפעל למען הקהילה" מוסיף "למרות המחיר האישי, העשייה ממלאת אותי ומעניקה משמעות לחיי. הקמת הקבוצה, יחד עם שותפיי התותחים, מהווה בעיניי קפיצת מדרגה בעשייה הציבורית". אצל רומן קזרנובסקי התמונה דומה אך מגיעה יותר מהכיוון המגזרי "הקהילה הרוסית ממנה באתי, מגובשת בד"כ עם עצמה, שם יזמתי את הקבוצה "חרישניק" המייצרת תרבות למען הקהילה הרוסית בעיר. ההבנה כי אנחנו חלק מהכלל ויחד נוכל לעשות דברים גדולים יותר הביאה אותי להצטרף לכוחנו באחדותנו. אני רואה חשיבות רבה בשילוב הקהילה הרוסית לכלל תושבי העיר". ניצן פרנסיס, איש הלוגיסטיקה והתפעול של הקבוצה פחות מאמין בדיבורים ויותר במעשים "ללא התארגנות התושבים, חיי הקהילה כאן חסרי משמעות. הצטרפתי לקבוצה מתוך אמונה שאוכל לעשות ולהשפיע על חיי החברה בעיר, מתוך עשייה נטו" דריה מסיקה פעילה חברתית מוכרת בעיר מוסיפה "בסופו של דבר מדובר בבית שלנו, אם אנחנו לא נעשה, זה פשוט לא יקרה"

אמנם יצרתם שם של קבוצה הפעילה מאוד בחריש, אך בשונה משאר הקבוצות אינכם מתויגים כהתארגנות עבור אוכלוסייה מסוימת. לצורך העניין אינכם מוגדרים כחילונים אך גם לא דתיים, מה הקו המוביל שלכם?

"כוחנו באחדותנו, כשמה כן היא. קבוצה הפועלת עבור רוב תושבי העיר, חילונים ודתיים כאחד" עונה יוסי אזרחי, "הקו המנחה שלנו מאפשר חיי תרבות וקהילה לכלל תושבי חריש מתוך אמונה כי הפעילות תביא עמה ליצירת שיח פתוח, סובלנות, הקשבה לאחר ואחדות שהעיר שלנו כל כך זקוקה לה". כהן מוסיף "הפעילויות שלנו מוצגת יותר לציבור החילוני מכיוון שהציבור הדתי מגובש בד"כ בחיי הקהילות. אך זה לא מדויק, בכל הפעילויות דאגנו להזמין את כל התושבים. לשמחתנו הגיעו תושבים גם מהזרם הדתי". פרנסיס מספר על השילוב המיוחד "באירוע חרישבת האחרון ראינו אנשים עם גיטרות לצד הקידוש המסורתי, בסופו של דבר, תושבי חריש אוהבים את האחדות הזו". "אחדות אך לא אחידות" מוסיפה דריה "אנחנו לא מנסים לייצר אחידות בין הקהלים, הקהילות בחריש מגוונות וטוב שכך. בפעילויות המגוונות אנחנו מנסים ליצור חיבור בין הקהילות ובכך הופכים את חריש למקום שיותר נעים לחיות בו".

הצלחתם לייצר שני אירועי ענק "חרישישי" ו"חרישבת" אליהם הגיעו מאות מתושבי חריש. איך אתם מתמודדים עם הפקת אירועים בסדר גודל כזה? הרי בסופו של דבר כולכם אנשים עובדים ובעלי משפחות.

"ההצלחה נובעת מעצם כך שאנחנו משתפים את הציבור בעשייה" אומר פרנסיס "עשרות הפעילים שאתנו, מתנדבים פעם אחר פעם בציוד ולוגיסטיקה. האירועים מבוססים על ההתנדבות של כלל התושבים, אנחנו דואגים למעטפת". אזרחי מוסיף "המעטפת עליה ניצן מדבר מורכבת מגיוס ציוד לוגיסטי (שולחנות וכסאות) מהתושבים ומההפעלות אותן אנחנו מגייסים, כמו לדוגמא גיוס תנועת "הצופים" לעניין". "גם העסקים נרתמים ליוזמות" ממשיך כהן "לדוגמא, סבתא עוגיה תרמה לנו עוגות ופינוקים לאירוע האחרון". "חשוב שנזכור לציין את בנות ובני הזוג שלנו על התמיכה האדירה. ללא הגיבוי שאנחנו מקבלים מהבית, הפרויקט המדהים הזה לא היה קורה" מוסיף ניצן וכולם מסכימים.

יש קולות בציבור המנסים לחבר אתכם לפוליטיקה, טוענים שאתם פועלים למען קידום אג'נדה פוליטית. מה דעתכם על כך?

"כל הדיבורים הללו מיותרים וחסרי משמעות" אומר רומן "העשייה שלנו נוגעת בתרבות וחיי קהילה בעיר. כל ניסיון לשייך אותנו לפעילות פוליטית כזו או אחרת, מצחיק ולא רלוונטי" דריה מוסיפה "נורא קל לתייג אותנו כאנשים פוליטיים, הרי בסופו של דבר אנחנו מביעים את דעותינו בפומבי, כמובן כל אחד באופן אישי, ומעצם היותנו "מוכרים" בעיר, ישנם ניסיונות אוויליים לצבוע אותנו בצבע מסוים. אם היינו ארגון פוליטי היינו פועלים באופן שונה לחלוטין". "לתייג אותנו כארגון פוליטי זה אשכרה לעשות דה-לגיטימציה לפעילות החברתית החשובה בה אנחנו עוסקים" מסכם פרנסיס.

ובכל זאת אי אפשר להתעלם מהכוח הציבורי המיוחס לכם. חצי שנה של פעילות אינטנסיבית עשתה את שלה ואני בטוחה כי אתם נשאלים לא פעם לגבי עמדתכם הפוליטית.

"עוד בתחילת הדרך הבנו כי הרעש הציבורי יביא אתו שאלות וקושיות רבות" עונה כהן "מה עדיף לא לעשות?! הפעילות שלנו באה מתוך צורך ציבורי לאירועי גיבוש וחברה. אנחנו מתעסקים במה כן ניתן לעשות ולא מעבר". אזרחי מציג את הדברים מזווית נוספת: "לצערי קיימת בחריש מגמה של "הפרד ומשול", אלה בעד ואלה נגד, הם קואליציה והשאר אופוזיציה, זו טעות בעיניי. כדי להקים עיר חדשה בהצלחה, נדרש כולנו לאחד כוחות ולפעול למען העיר מתוך אחדות. היוזמות החברתיות לא אמורות להתנגש אחת בשנייה ובטח לא בפוליטיקה, להיפך, הן רק אמורות להעצים את אחת את השנייה". רומן מוסיף נקודה מעניינת "באירוע חרישבת האחרון, כיבד אותנו בנוכחותו, יוסי גולדמן - חבר הבית היהודי. בנוסף הגיעו לאירוע גם חברי תנועת הליברליים, שני גרינברג, נגה עוז וגיל פישר ותמכו באירוע. הדבר הזה מוכיח עד כמה הקבוצה שלנו חוצת מגזרים ובכוחה לחבר בין התנועות והסיעות בעיר".    

הפקת בר מצווה תוך שעה וחצי.

"לפני כשלושה חודשים פנתה אלינו תושבת חריש בהודעה הבאה: "היום תאריך הבר מצווה של בני ואני חוגגת לו ב"קפה סאנשיין" בשעה 20:00. תוכלו לבוא לשמח אותו?" ההודעה התקבלה בשעה 18:30! ביקשנו את רשותה להרים לו הפקה בזמן שנותר, וקיבלנו את ברכת הדרך. תוך שעה וחצי הגיעו למעלה מ-150 איש מתושבי חריש, ילדים נערים ומבוגרים, עם עוגות, חטיפים, שתיה ועוד מלא פינוקים. אפילו נפתחה קבוצת "פיי-בוקס" בה תושבי חריש השתתפו ברכישת מתנה לחתן הבר מצווה. היכולת לגייס מהרגע להרגע את כל האופרציה בהפקת אירוע כזה, שמורה רק למי שפועל יחד. אירוע מעין זה יצק תוכן משמעותי למשפט "חריש-כוחנו באחדותנו".    

 

נראה כי יצרתם תודעה ציבורית רחבה בחריש לרעיון "התנדבות למען הקהילה", אתם חושבים כי יש לכך השפעה מחוץ לחריש?

"בהחלט!" אומר רומן "כל הפעילויות שלנו בסופו של דבר יוצרות שם טוב יותר לעיר וממתגות את חריש כעיר שכיף לחיות בה. קחי לדוגמא את הפרויקט "אירוח משפחות מהדרום" שהובילו דריה ואזרחי, אין ספק כי זה משפיע לטובה על מיתוג העיר הלוקה בחסר". פרנסיס מספר כיצד הוא רואה את הדברים "לפני שנה וחצי ראיתי את ראש המועצה בסרטון הקורא לתושבי חריש העתידיים לבוא לעיר באמירה כי "חריש מוכנה ומחכה לכם". היום המצב שונה והמיתוג כלפי חוץ בא לידי ביטוי בכתבות שליליות ולא מפרגנות. אנחנו חייבים לשנות את המאזן. הפעילויות שלנו מפורסמות וחורכות את הרשת. כך שאם מישהו מתעניין בחריש, הוא נחשף למגוון ענק של פעילויות קהילתיות המציגות את חריש באור חיובי".  "הצפנו את המדיה הדיגיטלית" אומר כהן "תכנסי לכל דף המזכיר את חריש ותראי הצפה של פעילויות קהילתיות. אגב לא רק שלנו" מוסיף "אלא של כלל תושבי חריש"  

מה המטרות שלכם להמשך הדרך?

"כמו כל תושבי העיר, כולנו רוצים שחריש תצליח. אנחנו מתכוונים להמשיך ולפעול למען תושבי חריש, ליזום פעילויות חברתיות ובעיקר לתת מענה לצורך של התושבים בחיי תרבות פנאי וקהילה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בארוחת שבת קהילתית, צעדת גיבוש, מרוץ אופניים ואפילו בהפקת בר מצווה. אנחנו נפגשים אחת לשבועיים וחושבים יחד כיצד ליצור פה חיי קהילה טובים יותר. יש לנו עוד הרבה פעילויות והפתעות בקנה. הקו המנחה שלנו פשוט וברור: לא נרדוף אחר הזנב של אף אחד, כולנו יחד!  "חריש – כוחנו באחדותנו"